השכרת משרד

המדריך המקוצר בנושא שכירת משרד. יאפשר לכם לבדוק מה עושים רגע לפני ששוכרים משרד

לפני שנתחיל בכתבה עבור השכרת משרד, חשוב להדגיש כי לא פעם עולה הנושא של רכישת משרד או השכרת משרד. בדומה לדירה שאתם רוכשים, הנכס שלכם ולאחר ספר שנים של תשלומים על הנכס, הנכס הוא שלכם תוכלו לעבוד בו או  להשכיר אותו. בשונה מדירה רכישת משרד היא זולה יותר ולא פעם אפשרית במיוחד אם מדובר ברכישת משרדים בבנימינה או במקום אחר שאינו במרכז.

השיקול אם לשכור או לרכוש משרד יש לקחת בחשבון פרמטרים שונים, האם יש ברשותכם סכום כסף זמין שתוכלו  לקנות משרד. חשוב לבדוק את המיקום של המשרד. האם תוכלו להשכיר אותו בקלות. רבים בוחרים לקנות משרד ולעבוד ממנו ולא לשכור משרד. אבל משרד להשכרה מתאים במקרה שאין סכום התחלתי גבוה או שהעסק חדש ויש צורך להשקיע משאבים וכספים לפיתוח העסק.

השכרת משרד מה לבדוק

מיקום המשרד הוא הנושא הראשון שיש לשים עליו את הדעת. אם אתם גרים בבנימינה סביר להניח שתרצו שהמשרד יהיה קרוב ביותר אליכם. משרד שקרוב אליכם יחסוך לכם זמן בפקקים אבל אם אתם נותנים שירות ללקוחות המגיעים למשרד, ויש חשיבות לכך שהמשרד ממוקם במרכז ולא בבנימינה , אזי כדאי לשקול על השכרת משרד במקום אחר. קחו בחשבון  שיש שוני בין משרדים בבנימינה לבין משרדים בתל אביב או רמת גן, הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בגובה דמי השכירות למ"ר. מעבר לזאת ישנה מערכת שיקולים שלמה. יש לקחת בחשבון: מיקום המשרד, האם הוא קרוב למקום מגוריכם? מהם דרכי הגישה למשרד? האם אתם צריכים לעמוד בפקק לא נגמר ממש ליד המשרד? וכמובן לקחת בחשבון את השירותים הניתנים במקום, אפשרויות חניה בקרבת המשרד, את רמת הגימור של המשרדים, האם יש ספקי שירותים בקרבת המשרד כגון מסעדות, חנויות, בנק או דואר. האם יש התניות בחוזה השכירות כגון נקודות יציאה, אופציות או הארכת חוזה.

השכרת משרד או מרחבי עבודה

בשנים האחרונות אנו שומעים רבות על מרחבי עבודה המאפשרים לכם לשכור שולחן או להגיע למקום לעבוד. מרחבי עבודה נוחים לעבודה למי שהוא עצמאי שועבד מהבית ורוצה לגוון אבל לא מעוניין להחליף את הבדידות של הבית בבדידות של המשרד. מרחבי עבודה מאפשרים לכם לעבוד ממשרד שיש בו אנשים ולעתים אף לעשות שיתופי פעולה שנוחים לכולם. עם זא ת, מרחבי עבודה לא מתאימים לכולם, ישנם עסקים שנדרש מקום מפגש עם לקוחות ויש שהמשרד מכיל יותר ממחשב אחד, יש צורך במדפסות או שולחן גדול. ויש שיעדיפו את השקט של המשרד על פני ההמולה שיש במרחבי עבודה.

לשכור משרד – מה בודקים

להלן נתייחס לשיקולים המרכזיים שיש לבחון לפני קבלת ההחלטה.

גודל המשרד

גודל המשרד משפיע רבות על מחיר שכירות, ניתן למצוא משרדים של חדר אחד קטן ועד קומה שלמה, האם אתם זקוקים למשרד קטן או גדול? בעת בחירת משרד יש לבדוק גם את יחס ברוטו נטו קרי, מהו החלק היחסי של השוכר בשטחים הציבוריים של הבניין, מדרגות מעברים לובי וכדומה.

גובה דמי הניהול

בכל בניין ישנו סל שירותים הנלווים למשרד, כגון שמירה, תחזוקה ועוד. גובה דמי הניהול נקבע לפי גודל המשרד וסל השירותים הניתן באותו הבניין לשטחים הציבוריים. לרוב שירותים אלו כוללים שמירה, לובי, תחזוקת בניין, ניקיון של השטחים הציבוריים וכדומה.
חשוב להתרשם מרמת התחזוקה של הבניין כולו ולא רק של הלובי, טיילו בין הקומות, בדקו חדר אשפה חניון ושירותים. כמו כן בדקו הוצאות נוספות על המשרד, כגון ארנונה, חשמל ועוד.

מי המשכיר?

ישנם רבים שקנו משרד ומציאים אותו להשכרה ההמלצה שלנו לשכור משרד מחברה שמומחיותה בתחום הנדל"ן המניב ושיש לה ניסיון רב שנים בתחום. חברה שהבעלות הנכס וניהולו בידים שלהם ולא מתחלק בין מספר בעלים.
חברות  המתמחות בתחום הנדל"ן המניב מתנהלות בשקיפות מלאה וניתן לבדוק את התנהגותן ובמקרה הצורך יש תמיד למי לגשת.

דרכי הגישה

כמה זמן לקוח להגיע למשרד ברכב פרטי והאם יש תחבורה ציבורית בקרבת הבניין, בדקו האם יש מספר דרכי גישה לבניין?

החניה

לפני שמחליטים לשכור משרד חשוב לבדוק את החניון הבניין, האם אתם מקבלים חניה בבניין, במידה ולקוחות מגיעים אליכם למשרד חשוב לבדוק מהם הסדרי החניה והתעריפים ללקוחות שלכם. מומלץ לבצע סיור רגלי ולבדוק את החניות שנשכרו כחלק מההסכם.

התכנון הפנימי של המשרד

מה גודל המשרד, האם יש חלון למשרד, כמה שקעים יש והאם המשרד מרווח מספיק בהתאם לצרכים שלכם, חשוב לבדוק מספר משרדים ולבדוק איזה משרד הכי מתאים לכם. האם יש רעשים מבחוץ של כביש או הרחוב, האם המשרד ממוקם מעל מסעדה שעולים ריחות מהמסעדה? כל אלה ישפיעו על העבודה שלכם.

מחסנים

ישנם שוכרים הזקוקים מידי פעם בפעם לאחסון, בכל בניין ניתן למצוא שטחים המיועדים לאחסון, במחירים מוזלים, שיכולים לשמש בדיוק למטרה הזו. במידה והנכם זקוקים למחסן בדקו את העלות מראש.

עלויות נוספות

השכרת משרד אינה מסתכמת רק במחיר השכירות ולצד אלו ישנן הוצאות נוספות כגון הארנונה ודמי הניהול ,חשמל, מים, מס שלטים וכו'. חשוב לבחון גם אותם לפני סגירת העסקה.

הסכם השכירות

חשוב לוודא שבהסכם להשכרת משרד, יבוא לידי ביטוי כל התנאים שסוכמו עם המשכיר:
תקופת השכירות, המפרט, מחיר השכירות,  דמי ניהול, אופציות להארכת תקופת השכירות, לוחות הזמנים וכו'.